در دوران روحانی، یکصد شهروندوب‌نگار بازداشت شده‌اند

آذوح: بار دیگر سانسور و فیلترینگ اطلاعات در حکومت اسلامی ایران از سوی مراجع بین المللی مدافع آزادی مطبوعات محکوم گردید.
درپی فرمان آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر تسریع در راه‌اندازی "شبکه اینترنت ملی"، سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌یی بدان واکنش نشان داد.
در نامه‌ی این سازمان غیرانتفاعی، آنچه "تشدید سانسور بر اینترنت" و "مسدودسازی نرم‌افزارهای کاربردی" نامیده است، محکوم گردیده است.
در ادامه‌ی بیانیه گفته شده که اجرای طرح اینترنت حلال همچنان در دستور دولت است و "تنها ریتم و نام عوض کرده" است.
گزارشگران بدون مرز روز نهم سپتامبر(هجدهم شهریورماه) اعلام کرد که نظارت و کنترل بر اینترنت در دوران روحانی(از مردادماه ٩٢) "محسوس" است.
اواسط ماه جاری رهبر حکومت اسلامی در حکمی تمامی شوراهای مربوط به فضای مجازی را منحل و وظایف آنها را به "شورای عالی فضای مجازی" منتقل کرد.
مسئول بخش ایران و افغانستان سازمان گزارشگران بدون مرز، در ارتباط با بیانیه‌ی این سازمان به "یورونیوز" گفته: خامنه‌ای با منحل کردن شوراهای موازی، تصمیم گرفته اولا قدرت بلامنازعی به این شورای اصلی بدهد و ثانیا هم به جنگ و گریزی که مابین مجلس و وزارت ارتباطات در خصوص شوراهای موازی بود پایان دهد.
به گفته‌ی رضا معینی، بحث "فیلترینگ هوشمند" در دولت روحانی در واقع همان فاز نخست اینترنت ملی است که در فرمان جدید خامنه‌ای هم به آن پرداخته شده و توجیه سانسور بر روی اینترنت به بهانه حفاظت از شهروندان و علیه محتوا‌های غیر اخلاقی انجام می‌گیرد، این سانسور اما به وب گاه‌های سیاسی، مذهبی و یا محتواهای در باره حقوق بینادین و به ویژه حقوق زنان تسری پیدا کرده است. با این حال امروز در ایران دسترسی به سایت‌های به اصطلاح "غیر اخلاقی" آسان‌تر از سایت‌های اطلاع رسانی است".
انتقاد و اعتراض به شرکت‌های خارجی سازنده‌ی نرم‌افزار که "به شکل رسمی نه به این اقدام اعتراض و نه کاربران ایرانی را از کنترل و مراقبت احتمالی از سوی رژیم مطلع کرده‌اند"، بخش دیگری از نامه این نهاد مدافع آزادی مطبوعات به شمار می‌رود.
سازمان گزارشگران بدون مرز درپایان نتیجه می‌گیرد حکومت ایران به جد اینترنت و تبادل داده‌ها را بر روی اینترنت کنترل می‌کند و بعد از روی کارآمدن دولت حسن روحانی "نزدیک به صد شهروند وب‌نگار بازداشت و بسیاری از آن‌ها به حبس‌های سنگین محکوم شده‌اند".
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn