ادامه اختلاف دولت و نیروهای مسلح بر سر خرید خدمت سربازی

آذوح: پس از تکذیب سخنان معاون امور کنسولی وزارت خارجه درباره امکان خرید خدمت سربازی مشمولان مقیم خارج، حسن قشقاوی بار دیگر بر قانونی بودن این کار تاکید کرد. اظهارات قشقاوی پیشتر توسط ستاد نیروهای مسلح تکذیب شده بود.
حسن قشقاوی، معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت خارجه در سفر به نیویورک به خبرگزاری صدا و سیما (ایرنا) گفته بود، ایرانیان متولد سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۷ که در خارج از کشور اقامت دارند می‌توانند تا پایان امسال خدمت سربازی خود را بخرند..
این سخنان با واکنش موسی کمالی، جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح روبرو شد که پنج‌شنبه، ۱۲ شهریور گفت: «ما هیچ برنامه‌ای برای خرید سربازی چه در داخل و چه در خارج از کشور برای مشمولان اعم از غایب و غیرغایب نداریم
.خبرگزاری ایرنا روز جمعه، ۱۳ شهریور به نقل از قشقاوی گزارش داد که سخنان او "درمورد معافیت نظام وظیفه ایرانیان خارج از کشور نص صریح قانون است و هیچ‌گونه نکته کذبی در آن وجود ندارد".
تکذیب تکذیبیه
کمالی به خبرگزاری ایسنا گفته بود، هر حکمی در خصوص سربازی یا از طریق فرمانده کل قوا یا از طریق مجلس شورای اسلامی به تصویب می‌رسد و هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند مستقیم برای سربازی تعیین تکلیف کند.
او ضمن تکذیب سخنان معاون وزارت خارجه گفت: «گاهی اوقات اظهارات مسئولان غیرمرتبط با حوزه سربازی مشمولان را به اشتباه انداخته و باعث می‌شود که آنان نتوانند برنامه‌ریزی درستی برای سربازی‌شان انجام داده و وارد غیبت شوند
قشقاوی در گفت‌وگو با "ایرنا" تاکید کرد که موضوع خرید خدمت مشمولان مقیم خارج در بند "ط" قانون بودجه سال ۹۴ به تصویب مجلس رسیده و "وزارت خارجه" یک ماه پیش آن را برای اجرا، به کلیه نمایندگی‌های خارج از کشور ابلاغ کرده است.
جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح اظهارات قشقاوی درباره امکان سه بار سفر مشمولان مقیم خارج به ایران در شرایط اضطراری را نیز تکذیب کرده بود که معاون وزیر خارجه بار دیگر وجود این امکان را تائید کرده است.
سابقه تائیدها و تکذیب‌ها
چنان که معاون کنسولی وزارت خارجه گفته اختلاف نظر در میان مسئولان می‌تواند به خاطر استفاده از مفهوم‌های متفاوت باشد.
به گزارش ایرنا او در این باره گفت: «اینجانب لفظ خرید خدمت نظام وظیفه را به‌کار برده بودم که در قانون از عنوان خرید جریمه غیبت استفاده شده است که نتیجه هر دو عبارت یک چیز می‌باشد
قشقاوی می‌گوید قانونی که نحوه "خرید جریمه غیبت سربازی" را مشخص می‌کند امسال تمدید شده و از پایان شهریور تا آخر سال ۹۴ قابل اجرا خواهد بود.
در ماه‌های گذشته چند بار دیگر نیز مسئولان دولتی درباره مسائل مربوط به خدمت نظام وظیفه سخنانی گفته بودند که هر بار با تکذیب مقام‌های ارشد ستاد کل نیروهای مسلح روبرو شده است.
اختلاف بر سر ایرانیان مقیم خارج
چندی پیش علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تدوین لایحه‌ای خبر داد که هدف آن معاف کردن فرزندان پسر خانوادههای زیر پوشش بهزیستی بود.
به گزارش "تابناک" کمالی در واکنش تندی به این سخنان گفته بود: «از مسئولان غیرمرتبط با حوزه سربازی می‌خواهیم از اظهار نظر در حوزه سربازی که از وظایف ستاد کل نیروهای مسلح است‌، خودداری کنند
دولت حسن روحانی آسان‌سازی رفت و آمد ایرانیان خارج از کشور و ترغیب آنان به سفر به ایران را یکی از برنامه‌های خود اعلام کرده است.
بر همین اساس طرحی برای "تسهیل ورود ایرانیان مقیم خارج از کشور" تهیه شده که ماه گذشته برای اجرا به سفارت‌خانه‌ی ایران در سراسر جهان ابلاغ شد.
دولت یازدهم امیدوار است با تسهیل سفر ایرانیان مقیم خارج به کشور آنان را به مشارکت در طرح‌های توسعه‌ای و سرمایه‌گذاری در ایران ترغیب کند.
این برنامه به ویژه در مورد کسانی که به خاطر فعالیت سیاسی ایران را ترک کرده‌اند یا در خارج فعال بوده‌اند با مخالفت دستگاه قضائی و نیروی انتظامی روبروست.
 
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn