ایران و روسیه بر سر تحویل سیستم اس-300 به توافق رسیدند

آذوح: مسکو و تهران بر سر تحویل سامانه دفاع هوایی و موشکی اس-300 به توافق رسیدند. میخائیل باگدانف، معاون وزیر امور خارجه روسیه به خبرگزاری روسی نووستی گفت که معامله به پایان رسیده و فقط چند نکته فنی باقی مانده که باید حل شود.
به گزارش خبرگزاری "راشیا تودی"، باگدانف، که مشاور رئیس جمهور روسیه در امور خاورمیانه و آفریقا نیز هست، روز چهارشنبه 19 اوت گفت: "این موضوع دیگر تمام شده است. ما با طرف ایرانی خود کاملا به توافق رسیدیم. این مسئله بطور بنیادی حل شده است. باقی مسائل فقط جنبه فنی دارد."
روسیه قرار است که در ماههای پایانی سال جاری این سیستم را به ایران تحویل دهد. یک مقام عالی رتبه وزارت خارجه روسیه به خبرگزاری نووستی گفت که تعداد دقیق سامانه های فروخته شده به ایران در قرارداد ذکر شده است. او این موضوع را در پاسخ به سوالی در باره اینکه آیا 3 یا 4 سامانه به ایران فروخته شده بیان کرد.
در ماه آوریل گذشته ولادیمیر پوتین منع فروش سامانه اس-300 به ایران را لغو کرد. این در حالی بود که قرارداد فروش این سامانه مربوط به سال 2007 می شود، اما به دلیل تحریمهای سازمان ملل متحد، روسیه از تحویل آن به ایران تاکنون خودداری کرده است.
ایران بخاطر عدم تحویل این سامانه، به دادگاه حکمیت بین المللی در لاهه شکایت کرد و خواستار 4 میلیارد دلار غرامت شد، اما به گفته منابع روسی اکنون ایران این پرونده را دیگر پیگیری نمی کند.
روسیه تا کنون به کشورهای الجزایر، آذربایجان، بلاروس، قبرس، قزاقستان و ویتنام سامانه اس-300 فروخته است. آخرین فروش از این سامانه در سال 2010 به کشور چین بوده است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn