«بطری‌های آب معدنی را با آب شهری پر می‌کنند»

آذوح: محمدحسین قربانی، نماینده مجلس می‌گوید برخی با پر کردن بطری‌ها از آب شهری، آن را با عنوان آب معدنی به فروش می‌رسانند. او به وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو معترض شده که نظارت روی مواد غذایی بسیار ضعیف است.
 
محمدحسین قربانی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری خانه ملت، وابسته به مجلس شورای اسلامی از تعلل وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو بر تولید و توزیع آب معدنی انتقاد کرده است.
او می‌گوید بر اساس گزارش‌هایی که دارد، عده‌ای با برداشت از آب شهری یا آب‌های زیرزمینی، بطری‌ها را آب می‌کنند و سپس با نام آب معدنی در بازار به فروش می‌رسانند.
تابستان سال ۱۳۸۹ برای نخستین بار در فضای مجازی نامه‌ای منتشر شد که کیفیت اغلب آب‌های معدنی تولید شده در ایران را زیر سوال برده بود. این نامه مربوط به صورتجلسه یکی از شرکت‌های وابسته به شركت نفت بود و در ارزیابی كیفی ۲۱ مدل آب معدنی، تاکید کرده بود که بیش از نیمی از آنها "مورد تایید نیست".
قربانی "اختلال در عملکرد سازمان غذا و دارو" از زیر مجموعه‌های وزارت بهداشت و درمان را "چندگانگی دستگاه‌های نظارتی" عنوان کرده است. به اعتقاد سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس، این چندگانگی سبب شده تا متولی واحدی برای نظارت بر تولیدات مواد غذایی وجود نداشته و یک سیستم سالم و استاندارد مواد غذایی تاکنون به وجود نیامده است.
بیشتر بخوانید: اختلاف‌نظر مسئولان بر سر سرطان‌زا بودن آب تهران
او همچنین پرداخت حقوق به ناظران کیفی و بهداشتی در کارخانه‌های تولید مواد غذایی از سوی کارفرمایان را یک معضل دانسته و تاکید کرده در این شرایط، نظارت درستی بر عملکرد تولید محصولات صورت نمی‌گیرد. او از دستگاه‌هایی که برای کارخانجات محصولات غذایی، مجوز صادر می‌کنند خواسته که نظارت بیشتری بر عملکرد آنها داشته باشند.
مریم شکرچی، مسئول وقت مركز سلامت آب آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو، سال ۱۳۹۱ در گفت و گو با خبرگزاری مهر، تائید کرده بود که برخی بطری‌های آب معدنی از منابع آب شهری و لوله کشی تهیه شده است. به اعقتاد او این قبیل آب‌های بسته‌بندی از منابع سالم تهیه شده و عاری از مشكل بوده است.
سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت و درمان چندی پیش "یک ماه فرصت" برای سازمان غذا و دارو در نظر گرفت تا این سازمان مشخص کند کدامیک از آب‌های معدنی تولید شده در ایران واقعا معدنی هستند. این سازمان همچنین باید بطری‌های آب معدنی را بررسی و اعلام کند که آیا بسته بندی‌های بطری‌ها برای سلامت مصرف کنندگان مضر است یا نه.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn