وزارت خارجه ایران: از راه زمینی به ترکیه نروید

آذوح: وزارت امور خارجه ایران به شهروندان این کشور توصیه کرد که از سفر زمینی به کشور ترکیه خودداری کنند. این هشدار پس از حملات تروریستی به دو قطار و یک اتوبوس مسافربری که از ایران راهی ترکیه بود، صورت گرفته است.
وزارت امور خارجه ایران روز شنبه ۱۷ مرداد (هشتم اوت) در اطلاعیه‌ای از شهروندان این کشور خواست که تا اطلاع ثانوی از سفر به ترکیه از مسیر زمینی خودداری کنند.
در این اطلاعیه که در وب‌سایت وزارت امور خارجه ایران منتشر شده با اشاره به "برخی تحرکات و ناامنی‌های اخیر در منطقه شرق ترکیه" این وزارتخانه از شهروندان ایران خواسته است با اجتناب از سفر زمینی به ترکیه‌، مسیر هوائی را برای سفر به آن کشور انتخاب کنند.
به گزارش رسانه‌های ایران روز جمعه ۱۶ مرداد یک دستگاه اتوبوس مسافربری این کشور در شرق ترکیه مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت. به گفته حسین قاسمی، کنسول ایران در ارزروم ترکیه، در این حمله یک نفر کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.
کشته شدن راننده اتوبوس ایرانی
محمدجواد عطرچیان، از مسئولان سازمان راهداری ایران، نیز در این باره به خبرگزاری مهر گفت که این اتوبوس روز جمعه از مرز بازرگان با ۱۵ نفر مسافر به سمت وان حرکت کرد و پس از عبور از مرز ترکیه در منطقه‌ای به نام چالدران مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت و راننده کشته شد.
او با اشاره به اینکه قبل از این سانحه ۱۰ نفر از مسافران پیاده شده بودند، تصریح کرد: «راننده از ناحیه سر مورد شلیک گلوله قرار گرفت و اتوبوس توسط کمک راننده منتقل شد و الان در حال انجام مقدمات برای بازگرداندن پیکر راننده هستیم
به گفته این مقام ایرانی این منطقه برای هیچ یک از اتوبوس‌ها و کامیون‌ها امن نیست. عطرچیان همچنین گفت: «ما از شرکت‌های حمل و نقل خواستیم که موارد ایمنی را رعایت کنند از جمله اینکه به صورت گروهی تردد کرده و در شب به طرف این منطقه حرکت نکنند
افزایش نا امنی در شرق ترکیه
تا کنون هیچ گروهی مسوولیت حمله به اتوبوس مسافربری ایرانی را به عهده نگرفته است اما روزنامه "حریت" ترکیه مدعی شد که شبه نظامیان وابسته به "پ‌ک‌ک" عامل این اقدام مسلحانه هستند.
هفته گذشته نیز قطار مسافربری آنکارا-تهران موسوم به «ترانس آسیا» مورد قرار گرفت که در پی آن چند واگن و بخشی از خط راه آهن آسیب دید. به نوشته خبرگزاری مهر در جریان این حمله یک لکوموتیوران ترکیه‌ای زخمی شد.
پیش از این نیز قطار مسافربری مسیر آنکارا به تهران مورد حمله افراد مسلح قرار گرفته بود. این حملات موجب شد که تردد قطار در مسیر تهران به آنکارا و برعکس متوقف شود. یک قطار باری در این مسیر نیز مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت. همچنین در روزهای گذشته خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه نیز منفجر شد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn