مسئول دفتر سیاسی طالبان در قطر استعفا کرد

آذوح: مسئول دفتر سیاسی طالبان در قطر دلیل استعفای خود را "وفاداری به اصول ملا عمر" رهبر پیشین طالبان عنوان کرد. کارشناسان استعفای وی را تازه‌ترین نشانه‌ی گسترش اختلافات میان جناح‌های مختلف این گروه ارزیابی می‌کنند
بر اساس گزارش دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر، سید طیب آغا، مسئول این دفتر از سمت خود کناره گرفت. وظیفه‌ی اصلی این دفتر، پیش‌بردن گفت‌وگوهای صلح با آمریکا برای پایان دادن به بحران افغانستان و عملیات تروریستی این گروه است.
در بیانیه‌ی سید طیب آغا آمده است: «برای این که بتوانم با وجدانی پاک زندگی کنم و به اصول ملا عمر وفادار بمانم، تصمیم گرفتم که به کارم به عنوان رئیس دفتر سیاسی در قطر پایان دهم.» این عضو ارشد رهبری شورای طالبان تاکید می‌کند که از این پس نمی‌خواهد "هیچ نقشی در تصمیم‌گیری‌های طالبان به عهده بگیرد و از موضع هیچ‌یک از جناح‌های رهبری این گروه پشتیبانی نمی‌کند."
به گفته‌ی یکی از مسئولان گروه طالبان، ملا اختر محمد منصور، رهبر جدید طالبان، در گفت‌وگویی بی‌نتیجه با سید طیب آغا پیش از نشر این بیانیه کوشیده بود، وی را از تصمیم خود منصرف کند. ملا منصور روز جمعه (۳۱ ژوئیه) در نشست شورای رهبری طالبان پس از تایید مرگ ملا عمر، به عنوان رهبر جدید انتخاب شد.
برخی از اعضای ارشد طالبان از جمله پسر و برادر ملا عمر، به عنوان اعتراض این جلسه را ترک کردند. گفته می‌شود که برخی از مخالفان ملا منصور، وی را به دلیل داشتن رابطه‌ی نزدیک با پاکستان، مجری سیاست‌های این کشور در افغانستان می‌دانند.
کتمان مرگ ملا عمر؛ "اشتباه بزرگ تاریخی"
بنا بر گزارش دفتر ریاست جمهوری افغانستان که روزچهارشنبه (۲۹ ژوئیه) منتشر شد، ملاعمر در آوریل سال ۲۰۱۳ در شهر کراچی پاکستان درگذشته است. سید طیب آغا بدون اشاره به زمان و محل درگذشت رهبر پیشین طالبان در این رابطه گفت: «مرگ ملاعمر بیش از دو سال پیش رخ داده است.» وی تاکید کرد: «مخفی ‌نگاه‌داشتن این خبر، یک اشتباه بزرگ تاریخی بوده است
گروه طالبان یک روز پس از آن، مرگ ملا عمر را بدون ذکر تاریخ و مکان فوت تایید کرد.
در بیانیه‌ی طیب آغا ضمن اشاره به نقش تعیین‌کننده‌ی ملاعمر در مذاکره با آمریکا از سال ۲۰۰۹ تاکید شده که پیام‌های شفاهی و کتبی‌ای که پس از سال ۲۰۱۳ به نام ملا عمر پخش و منتشر شده، بدون امضای او صورت گرفته است.
بنا بر گزارش خبرگزاری‌ها گروه طالبان، به انتشار این گونه اعلامیه‌ها و بیانیه‌ها حتی تا ژوئیه‌ی سال جاری میلادی نیز ادامه داده است.
ارزیابی کارشناسان
کارشناسان سیاسی، استعفای این عضو ارشد طالبان را نشانه‌ی شکاف عمیق میان جناح‌های گوناگون طالبان و شکننده ‌بودن روند مذاکرات برای پایان دادن به جنگ طولانی افغانستان می‌دانند.
هارون میر، تحلیل‌گر امور سیاسی افغانستان در این رابطه به خبرگزاری فرانسه گفت: «طالبان در آغاز مذاکرات صلح از موضعی واحد و قوی با آمریکا وارد گفت‌وگو شد و با همین مواضع نیز به این مذاکرات ادامه داد. اما این گروه در حال حاضر ضعیف، تحت فشار و در خطر انشعاب است
در این راستا ملا منصور به عنوان رهبر جدید طالبان در نخستین اعلامیه‌ی رادیویی خود خواستار وحدت در داخل این گروه شد. طالبان چندی پیش برای نمایش اتحاد جناح‌های مختلف گروه با یکدیگر، ویدئویی در وب‌سایت خود منتشر ساخت که در آن جمعیت کثیری با ملا منصور، رهبر جدید بیعت کردند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn