شش نفر در ایران اعدام شدند

آذوح: یک نفر در زندان مرکزی اردبیل و پنج نفر در زندان شهاب کرمان به دار آویخته شده‌اند.
هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران روز جمعه ۹ مرداد / ۳۱ ژوئیه به نقل از دادگستری کل استان اردبیل، گزارش داد، فردی که به جرم مشارکت در نگهداری هروئین به میزان ۸۴۹ گرم و ۲۰ سانتی‌گرم به اعدام محکوم شده بود، پس از تأئید حکم توسط دادستان کل کشور و مخالفت کمیسیون عفو با درخواست عفو و در نهایت موافقت معاون اول قوه قضائیه با اجرای حکم، در زندان مرکزی اردبیل اعدام شد.
بنا به این گزارش نام و مشخصات فرد اعدام‌شده از سوی رسانه‌های دولتی اعلام نشده است.
سپیده‌دم روز پنج‌شنبه ۸ مرداد / ۳۰ ژوئیه نیز پنج زندانی در زندان شهاب کرمان به دار آویخته شدند.
هرانا نوشته که جرم این زندانیان نیز مواد مخدر بوده است. یک تن از این زندانیان زن و بقیه مرد بودند. نام سه تن از مردان عزت سابکی، میثم شهرکی و علی زهی عنوان شده است.
همچنین سه محکوم جرایم مواد مخدر نیز روز پنج‌شنبه در زندان بندرعباس برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شدند. نام آن‌ها  یوسف شهنوازی شهدادی، کامران زرعی و جمال کاسبکار اعلام شده است.
مسئولان و نهادهای قضایی ایران درباره این اعدام‌ها و روند بازداشت تا صدور و اجرای حکم آنان هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی نکرده‌اند.
سازمان عفو بین‌الملل به‌تازگی در بیانیه‌ای که روز  ۲۳ ژوئیه/ اول مرداد منتشر کرد تعداد افراد اعدام شده در شش ماه نخست سال ۲۰۱۵ در ایران را ۶۹۴ تن اعلام کرد.
این سازمان هشدار داد در صورتی که روند اعدام در ایران متوقف نشود، تا پایان سال جاری میلادی، بیش از هزار تن در ایران اعدام خواهند شد.
برمبنای این گزارش تعداد اعدام‌شدگان در ایران نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. در سال ۲۰۱۴، حکم اعدام ۷۵۳ تن در ایران اجرا شده بود.
بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل روزانه به طور میانگین سه تن در ایران جان خود را در اثر مجازات اعدام از دست می‌دهند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn