مردم بندر ماهشهر 'گرم‌ترین هوای دنیا را تجربه می‌کنند'

آذوح: بندر ماهشهر در ۴۸ ساعت اخیر از نظر نمایه گرما، گرمترین شهر دنیا بوده است.
دمای بندر ماهشهر دیروز، هشت مرداد، ۴۳ درجه سانتی‌گراد بود که با در نظر گرفتن دمای جنوب ایران چندان بالا به نظر نمی‌رسد اما دمای نقطه شبنم (Dew Point) در این شهر دیروز ۳۲ درجه سانتی‌گراد بود. از این رو نمایه گرما در بندر ماهشهر به ۶۸ درجه سانتی‌گراد رسیده است.
نمایه گرما بر اساس گرمای هوا و رطوبت نسبی آن تعیین می‌شود و نشان دهنده گرمایی است که مردم واقعا حس می‌کنند.
آنتونی سالیانی، هواشناس و پژوهشگر شرکت Accuweather (شرکت آمریکایی فروش اطلاعات هواشناسی) دیروز در توئیتر این موضوع را "جالب توجه‌ترین" مشاهده‌ دوران حرفهایش لقب داد و گرمای دیروز ماهشهر را به رکورد جهانی نزدیک دانست.
رکورد نمایه گرما، در ظهران عربستان ثبت شده است؛ ۴۲ درجه گرمای هوا و ۳۵ درجه نقطه شبنم که نمایه گرما را به عدد ۸۱ درجه سانتی گراد رساند.
بندر ماهشهر امروز هم بالاترین دمای نقطه شبنم (۳۱) و نمایه گرما (۶۱.۹) را در دنیا داشته، تنها شهری که امروز نمایه گرمای آن بالای ۵۵ بوده است.
مهمترین راهی که بدن انسان دمای خود را کاهش می‌دهد تعریق است، اما وقتی هوا از رطوبت اشباع باشد و در نقطه شبنم بالا، تعریق متوقف می‌شود و در واقع مثل این است که دستگاه تهویه بدن از کار می‌افتد.
از این رو دمای هوا بدون در نظر گرفتن رطوبت، معیار خوبی برای اینکه گرما چقدر احساس می‌شود نیست.
برای مثال بغداد دیروز ۵۰ درجه سانتی‌گراد بوده اما دمای نقطه شبنم آن پایین - ۶.۷ درجه سانتی‌گراد - بود. بنابراین نمایه گرما ۴۶ درجه سانتی‌گراد بوده که بسیار پایین‌تر از بندر ماهشهر است.
نمای هوایی کیش
در میان ده شهر دیگری که امروز نمایه گرمای بالای ۵۰ داشته‌اند، فقط وجه در عربستان، فجیره امارات و قامشلی سوریه، خارج از ایران هستند و مابقی، جزایر خلیج فارس (قشم، کیش، لاوان، جاسک، سیری، خارک و ابوموسی) هستند در کنار بندر بوشهر و بندر عباس.
اما اگر به جای نمایه گرما فقط دمای هوا به عنوان معیار در نظر گرفته شود شهرهای عراق و کویت، عمان یا عربستان معمولا دمای بالاتری دارند.
معمولا شهرهایی به عنوان گرمترین شهرهای دنیا در نظر گرفته می شوند که حداقل به مدت چند ماه هر روز دمایی بالای ۴۰ درجه داشته باشند.
این شهرها عمدتا در خاورمیانه، به خصوص در اطراف خلیج فارس، یا در آفریقا قرار دارند.
شنا در گرمای تابستان بر لب کارون در اهواز
در ۲۴ ساعت گذشته، پانزده نقطه گرم دنیا (با دمای بین ۵۰.۸ و ۵۰.۲) همگی در دو کشور قرار داشته‌اند: کویت و عراق.
اگر تنها دمای هوا معیار قرار گیرد باز هم شهری از ایران در میان گرم‌ترین شهرهای دنیا قرار خواهد داشت؛ اهواز.
در پنج ماه سال متوسط دمای اهواز بالای ۴۶ درجه سانتی گراد است و در این شهر چندین بار دمای هوا به بالای ۵۲ درجه رسیده است.
رکورد دمای ثبت شده در اهواز در ۲۴ تیر ۱۳۴۶ بود که دما به ۵۴ درجه رسید.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn