روحانی درباره توافق اتمی: ۳ گل زده و ۲ گل خورده‌ایم

آذوح: حسن روحانی، رئیس جمهور ایران توافق اتمی با گروه ۱+۵ را به پیروزی در فوتبال تشبیه کرده و گفته "حتی در یک مسابقه و بازی فوتبال وقتی می‌گوییم برنده یا موفق شدیم، معنایش این است که ۳ گل زده و ۲ گل خورده‌ایم."
آقای روحانی در جلسه امروز ۳۱ تیرماه (۲۲ ژوئیه) هیئت دولت گفته است "تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد یک رویداد کم‌نظیر در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است... ایران به دنبال اثبات حق غنی‌سازی بود و امروز سازمان ملل شورای امنیت به صراحت حق غنی‌سازی کشور ما را پذیرفته است."
او گفته "ما در میدانی حضور داشتیم که یک طرف ایران و یک طرف دیپلمات‌های شش قدرت جهانی حضور داشتند. در این رقابت داور هم، همفکر و همسوی با تیم رقیب بود و اگر می‌خواست سوت بزند به نفع آنها اقدام می‌کرد. در چنین مسابقه‌ای، تیم ایران پیروز شد."
رئیس جمهور ایران گفته "حتی در یک مسابقه و بازی فوتبال وقتی می‌گوییم برنده یا موفق شدیم، معنایش این است که ۳ گل زده و ۲ گل خورده‌ایم، حالا عده‌ای بگویند که می‌شد از فلان فرصت هم استفاده کرد و گل‌های بیشتری زد. باید دید که در مقابل چه تیمی بازی کرده‌ایم و الا اگر در کنار گود نشسته و تماشاچی باشیم، می‌توانیم درخواست‌های بیشتری هم مطرح کنیم."
او گفته است "فصل تحول و نشاط در عرصه کار و اقتصاد فرا رسیده است." در جلسه امروز هیئت دولت، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه هم حضور داشت.
به غیر از آقای روحانی، باراک اوباما، همتای آمریکایی او هم از توافق جامع با ایران دفاع و در حمله ای شدید به منتقدان توافق گفته آنها همان کسانی هستند که در جنگ با عراق شتاب کردند.
آقای اوباما روز گذشته در جمع سربازان پیشین آمریکایی که تجربه حضور در جنگ دارند، گفته است منتقدان این موافقتنامه "برخی از همان نوع ذهنیت ها و سیاست هایی را منعکس می کنند که در گذشته ما را ناکام گذاشته است."
آقای اوباما از کنگره خواست که توافق ایران را رد نکند و خواستار آنچه "یک مسیر مسئولانه تر و هوشمندانه تر برای حفاظت از منافع ملی" خواند، شد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn