فرمانده سپاه درباره توافق هسته‌ای: نگرانی‌های بجایی وجود دارد

آذوح: سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در واکنش به توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی گفت "یک نگرانی‌هایی وجود دارد که بجاست".
آقای جعفری در مراسم نماز عید فطر تهران با اشاره به علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی که کنار او نشسته بود، به خبرنگار تلویزیون ایران گفت: "الان با ایشان هم همین صحبت‌ها را می‌کردم و به خصوص در قطعنامه نگرانی وجود دارد که امیدواریم به فضل خدا برطرف شود."
به نظر می‌آید آقای جعفری به قطعنامه‌ای اشاره دارد که قرار است روز دوشنبه ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) در شورای امنیت سازمان ملل متحد به رای گذاشته شود. اما او توضیحی درباره دلیل نگرانی خود نداده است.
ایران و کشورهای ۱+۵ روز سه شنبه ۱۴ ژوئیه (۲۳ تیر) به توافقی نهایی درباره آینده برنامه هسته‌ای ایران رسیدند که بر اساس آن ایران با اعمال محدودیت‌هایی در این برنامه موافقت کرده تا به ازای آن تحریم‌های هسته‌ای غرب و سازمان ملل متحد علیه این کشور رفع شود.
بر اساس توافق وین، تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران تا پنج سال آینده ادامه پیدا می‌کند و همین طور تحریم‌ها علیه برنامه مربوط به موشک‌های بالستیک ایران هم حداکثر تا ۸ سال آینده باقی خواهد ماند.
یدالله جوانی، مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران امروز به خبرگزاری تسنیم گفت که ایران برای توان موشکی خود "نه از کسی اجازه می‌گیرد و نه از کسی مشورت می‌گیرد. ورود به مباحث موشکی جزو خطوط قرمز است و مطمئناً اگر طرف‌ها بر این نکته اصرار کنند توافق راه به جایی نخواهد برد."
هشدار رهبر ایران درباره دودستگی
فرمانده سپاه پاسداران ابراز امیدواری کرده است که "استقامت و پایداری در برابر زورگویی دشمنان، نظام استکبار و سلطه بیشتر و محکم‌تر باشد و عزم مردم نیز راسخ‌تر باشد".
آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران هم امروز شنبه ۲۷ تیرماه در خطبه‌های نماز عید فطر تاکید کرد که با وجود توافق هسته‌ای، سیاست ایران در مقابل "دولت مستکبر آمریکا" هیچ تغییری نخواهد کرد و مذاکره دوجانبه‌ای درباره مسائل دیگر با این کشور انجام نخواهد شد.
آقای خامنه‌ای همچنین در دیدار با مسئولان جمهوری اسلامی که بعد از نماز عید فطر برگزار شد، هشدار داد که مسائل هسته‌ای نباید زمینه‌ساز دودستگی در ایران شود چون به گفته او این موضوع "به‌وسیله‌ مسئولان مربوطه‌ خود در حال پیگیری است و مسئولان به‌دنبال منافع ملی هستند".
بعد از توافق اخیر در وین - بر خلاف تفاهم لوزان - هنوز انتقاد شدیدی از سوی معترضان به سیاست‌های هسته‌ای دولت ایران یا "دلواپسان" نسبت به نتایج مذاکرات صورت نگرفته است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn