در ایران سدها پنج درصد ظرفیت خود برق تولید می‌کنند

آذوح: غلامرضا خوش خلق، معاون توانیر اعلام کرد که تولید برق در اکثر نیروگاه‌های برق آبی ایران یا کاهش یافته و یا متوقف شده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، غلامرضا خوش خلق گفت: «هم اکنون به دلیل خشکسالی از مجموع ۱۴ تا ۱۵ درصد ظرفیت تولید برق در سدها کمتر از پنج درصد برق تولید و عرضه می‌شود
او پیش‌بینی کرد که با توجه به وضعیت کم‌آبی در ایران صنعت برق شرایط سختی پیش روی داشته باشد.
چندی پیش مرکز پژوهش‌های مجلس ایران اعلام کرد که با گسترش خشکسالی، دو سوم این کشور به مناطق بیابانی تبدیل شده است.
بر پایه تازه‌ترین گزارش مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، از ابتدای سال آبی جاری در مهر ۱۳۹۳ تا پایان خرداد ۱۳۹۴ میزان بارندگی در کشور ۱۸ درصد کاهش داشته و وضعیت بارش در ۹ استان کشور هشداردهنده است.
در روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر قطعی برق در شهرهای ایران از جمله در استان‌های تهران، خوزستان، کهگیلویه‌ و بویراحمد و سیستان و بلوچستان منتشر شد. این در حالی است که تابستان امسال دمای هوا در بیشتر شهرهای ایران بسیار بالا بود.
معاون توانیر افزود: «تأمین برق ۳۵ میلیون مشترک در سراسر کشور کار آسانی نیست از سوی دیگر مقایسه قیمت برق با دیگر کالاها، ارزان‌تر بودن انرژی برق را نشان می‌دهد و این موضوع باعث شده دخل و خرج صنعت برق با هم هم‌خوانی نداشته باشد
به‌گفته غلامرضا خوش خلق، هزینه برق مصرفی در ایران بسیار پائین است و قیمت پائین فروش برق به مشترکان سبب آسیب‌های جدی بر اقتصاد صنعت برق شده است.
در ایران برق به‌طور متوسط با کیلو واتی ۵۷ تومان به مشترکان فروخته می‌شود، در صورتی که انرژی برق از نیروگاه‌ها دست‌کم با ۹۰ تومان خریداری می‌شود. معاون توانیر می‌گوید بابت این تفاوت قیمت نیز از جای دیگر، چیزی عاید صنعت برق نمی‌شود.
دولت یازدهم در اواخر سال گذشته تصویب کرد که از اول اسفندماه قیمت برق خانگی و کشاورزی ۱۰ درصد و قیمت برق در سایر بخش‌ها ۲۰ درصد افزایش یابد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn