آب‌لیموهای تقلبی و ادعای "مراقبت از بازار" وزارت بهداشت

آذوح: چندی پیش گزارش‌هایی از کشف صدها تن آب‌لیموی تقلبی منتشر شد که به دلیل آلودگی شدید شیمیایی، سازمان محیط زیست اجازه دور ریختن آن در طبیعت را نمی‌دهد. وزارت بهداشت ادعا می‌کند که بر سلامت محصولات غذایی نظارت دقیق دارد.
کشف محصولات غذایی تقلبی، فاسد و آلوده در ایران سابقه‌ای طولانی دارد. سال گذشته رسانه‌های داخلی از بازرسی یکی از باسابقه‌ترین کارخانه‌های تولید آ‌ب‌لیمو، سرکه، ترشی و آب‌میوه خبر دادند که در آن صدها تن محصولات غیر بهداشتی پیدا و ضبط شده بود.
مرتضی خدایی، رئیس شعبه ویژه رسیدگی به جرائم و تخلفات پزشکی و بهداشتی سازمان تعزیرات حکومتی تهران می‌گوید در بازرسی از کارخانه "دست‌چین" مشخص شد که این شرکت ۵۵۰ تن آب‌لیموی تقلبی تولید کرده که بخشی از آن به بازار عرضه شده بود و ۲۵۸ تن موجودی انبار ضبط شد.
تهیه آب‌لیمو بدون لیمو
سایت‌ خبری "عصر ایران"، ۲۸ خرداد ۹۴ از قول مرتضی خدایی نوشت: «در بررسی‌هایی که توسط دانشگاه علوم پزشکی انجام گرفت مشخص شد در تولید این آب‌لیموها که تحت ۴ برند "دست‌چین" ، "دادلی"، "گل‌دست" و "آدلین" تولید و عرضه شده بود عدم استفاده از لیمو و استفاده از مواد شیمیایی کاملا محرز بوده است
خبرگزاری دولتی ایرنا، ۲۹ بهمن ماه سال پیش گزارش داد شرکت صنایع غذایی "دست‌چین بهمن" ۳۰ سال سابقه فعالیت دارد. این خبرگزاری میزان آب‌لیموهای تقلبی کشف شده در این کارخانه را ۲۲۴ تن و ۴۰۰ کیلوگرم اعلام کرد.
پس از بررسی پرونده تخلف شرکت "دست‌چین" در اداره کل تعزیرات حکومتی استان تهران این شرکت به پرداخت ۹۲۸ میلیون تومان جریمه محکوم شد.
به نوشته سایت خبری "تسنیم"، رأی صادره با اعتراض متهم به شعبه هشتم تجدید نظر اداره کل تعزیرات حکومتی استان تهران ارجاع شد، و این شعبه ۲۶ خرداد حکم محکومیت و جریمه شرکت یاد شده را تائید کرد.
"تسنیم" میزان اب‌لیموهای تقلبی کشف شده در این کارخانه را متفاوت با دو منبع قبلی و ۲۶۴ تن و ۴۰۰ کیلوگرم گزارش کرده است.
در گزارش‌های مختلف در باره بسیاری از جزئیات اختلاف وجود دارد. در حالی که خبرگزاری ایرنا بهمن ماه گذشته نوشته بود "امحای این آب‌لیموها از امروز آغاز شد"، مرتضی خدایی سه روز پیش از مشکلات این کار خبر داد.
آب‌لیموی مضر برای محیط ‌زیست
مرتضی خدایی به "عصر ایران" گفت: «مطابق نامه‌ای که از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت کرده‌ایم حتی معدوم کردن این محصولات نیز با آثار زیست‌محیطی شدید روبه روست و جالب است وقتی مضرات این‌گونه محصولات حتی برای خاک نیز قابل تحمل نیستند به راحتی تولید و به مصرف انسانی می‌رسند
گرچه ابعاد تولید و عرضه محصولات غذایی غیر بهداشتی هر روز آشکارتر می‌شود، معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو ادعا می‌کند: «در کشور ما صنایع غذایی از چند منظر مورد نظارت قرار می‌گیرند و ملزم به رعایت چند شاخص مهم هستند
رسول دیناروند روز یک‌شنبه (۳۱ خرداد/ ۲۱ ژوئن) در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر مدعی شد که سازمان غذا و دارو ابتدا از محصولی که می‌خواهد وارد بازار مصرف شود، نمونه دریافت می‌کند و آن را مورد آزمایش قرار می‌دهد.
او می‌افزاید، پس از آن بازرسان سازمان غذا و دارو از محل تولید، بازرسی کرده و در صورت تایید نمونه، پروانه ساخت صادر شده و محصول می‌تواند وارد بازار شود.
بازار در تسخیر آب‌لیموی تقلبی
معاون وزیر بهداشت می‌گوید نظارت‌های سازمان غذا و دارو "به همین جا ختم نمی‌شود" و در اجرای طرح "مراقبت از بازار" محصولی که وارد بازار می‌شود، "همواره در معرض نمونه‌برداری" توسط بازرسان این سازمان قرار دارد.
دیناروند توضیح نداد که اگر محصولات غذایی عرضه شده در بازار "همواره در معرض نمونه‌برداری" قرار دارند چگونه این حجم از محصولات غذایی تقلبی و غیربهداشتی سالیان طولانی از چشم بازرسان پنهان مانده است.
افزون بر این مطابق گزارش‌ها کشف آب‌لیموهای تقلبی، نه در پی بازرسی بازرسان سازمان غذا و دارو که حدود پنج ماه پس از ارسال گزارشی به سازمان تعزیرات حکومتی انجام شده است.
ظاهرا تولید آب‌لیمو بدون استفاده از لیمو موضوعی است که از خیلی پیش، حتا در میان دست‌اندرکاران صنایع غذایی نیز مطرح بوده و بی‌خبران اصلی از این ماجرا تنها مصرف‌کنندگان بوده‌اند.
محمد میررضوی، دبیر سندیکای صنایع کنسرو ۱۵ مرداد ۹۳ به خبرگزاری ایسنا گفته است: «آب‌لیموهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنیم به جز موارد استثنایی که خودشان در منازل تولید می‌کنند ۹۹ درصد تقلبی بوده و آب‌لیموی طبیعی در بازار بسیار کم است.»
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn