چهار فعال مدنی در ایران به ۳۸ سال حبس محکوم شدند

آذوح: چهار فعال مدنی به نام‌های امید علی‌شناس، آتنا دائمی، آسو رستمی و علی نوری از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران در مجموع به ۳۸ سال حبس محکوم شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر (هرانا)، «مخالفت با اعدام، دفاع از حق تحصیل بهاییان، همدردی با خانواده‌های زندانی سیاسی، حمایت از مردم کوبانی، محکوم دانستن اعدام‌های دسته‌جمعی دهه ۶۰، اعتراض به مفاسد اقتصادی» بخشی از دلایلی است که این فعالان مدنی به‌ دلیل آن محاکمه شده‌اند.
یک کارشناس حقوقی که نام وی منتشر نشده درباره «اشتباهات فاحش حقوقی در دادنامه» گفت: «مطابق آن‌چه در دادنامه آمده است، امید علی‌شناس و آتنا دائمی به استناد ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی به هفت سال حبس محکوم شده‌اند، در حالی که اشد مجازات در این ماده پنج سال است
فعالان حقوق بشر در ایران می‌گویند انتشار این دادنامه می‌تواند معیاری باشد برای میزان حقوقی و قانونی بودن احکام سنگین که علیه این فعالان مدنی صادر شده است.
هفته گذشته نیز آتنا فرقدانی، فعال حقوق کودکان از سوی دادگاه انقلاب اسلامی به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد.
این فعالان به‌طور عمده با اتهام‌های مشابهی مانند «اقدام علیه امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» مورد محاکمه قرار می‌گیرند.
نهادهای حقوق بشری می‌گویند به صدور احکام سنگین قضایی علیه فعالان مدنی اعتراض کرده‌اند.
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران می‌گویند این «احکام ناعادلانه» در حالی برای این فعالان مدنی صادر شده که تمامی آن‌ها طی دوران بازداشت در سلول انفرادی مورد «شکنجه‌های روحی» قرار گرفته‌اند و روند دادرسی آن‌ها از شفافیت کافی برخوردار نبوده است.
این نهادهای حقوق بشری بر این باورند که اتهامات «اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام و توهین به مقامات جمهوری اسلامی» که احکام صادره مستند به این عناوین اتهامی بوده از سوی دادگاه‌های انقلاب اسلامی به گونه‌ای تفسیر می‌شود که در عمل هرگونه فعالیت سیاسی، اجتماعی، مدنی مصداق این مواد اتهامی قلمداد می‌شود و بر اساس آن احکام قضایی سنگین صادر می‌گردد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn