شورای امنیت نظارت بر اجرای تحریم‌های ایران را یک سال دیگر تمدید کرد

آذوح: مذاکرات هسته‌ای به امید دستیابی به توافق جامع نهایی در حالی ادامه دارد که شورای امنیت سازمان ملل متحد ماموریت کمیته نظارت بر پایبندی ایران به اجرای تحریم‌ها را برای یک سال دیگر تمدید کرد.
شورای امنیت سازمان ملل متحد٬ سه‌شنبه (۹ ژوئن/ ۱۹ خرداد) ماموریت کمیته ناظران تحریم‌های خود علیه ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ شورای امنیت به کمیته ناظران خود ماموریت داد تا ژوئیه ۲۰۱۶ میلادی به کار خود ادامه دهد. به گفته دیپلمات‌هایی که با خبرگزاری فرانسه گفت‌وگو کرده‌اند٬ هیچ تغییری در روند نظارت بر تحریم‌ها تا وقتی توافق جامع نهایی حاصل نشده اتفاق نخواهد افتاد.
در همین رابطه٬ خبرگزاری داخلی تسنیم٬ وابسته به سپاه پاسداران٬ به نقل از آسوشیتدپرس نوشت که قطعنامه جدید "نشانه عدم‌آمادگی شورای امنیت برای تغییر در رژیم تحریم‌های ایران" است.
اعضای دایمی شورای امنیت سازمان ملل شامل بریتانیا٬ چین٬ فرانسه٬ روسیه و آمریکا بعلاوه آلمان در تلاش‌اند تا پایان ماه جاری میلادی (۱۰ تیر) که مهلت نهایی دستیابی به توافق جامع اتمی است به این توافق دست یابند.
دستیابی به توافق نهایی اتمی مسیر لغو شش قطعنامه صادر شده علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل را که از ۲۰۰۶ تا کنون علیه تهران تصویب شده‌اند، هموار خواهد کرد.
ریاست کمیته نظارت بر تحریم‌ها در ایران بر عهده وزیر خارجه سابق گرجستان٬ خانم سالومه زورابیشویلی است. این کمیته هشت عضو دارد و از سال ۲۰۰۶ شکل گرفته است. این کمیته با ارائه گزارش‌های دوره‌ای به شورای امنیت سازمان ملل میزان پایبندی ایران به نظام تحریم‌ها را بررسی می‌کند.
جاکوب لو، وزیر خزانه‌داری آمریکا یکشنبه ۷ ژوئن (۱۷ خرداد) در "کنفرانس سالانه نیویورک" گفت که جمهوری اسلامی از سال ۲۰۱۲ تا کنون ۱۶۰ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی‌اش کاسته شده است و این مسئله باعث شده تا اقتصاد ایران در عرض دو سال (تا مارس ۲۰۱۴) ۹ درصد کوچک‌تر شود.
وزیران خارجه ایران و ۱+۵، سیزده فروردین ماه امسال در لوزان سوئیس بر سر کلیات راهکارهای تدوین پیش‌نویس برنامه جامع اقدام مشترک به تفاهم رسیدند.
اکنون مذاکرات نمایندگان ایران و کشورهای ۵+۱ برای تدوین متن نهایی توافق در حالی ادامه دارد که آمریکا در پی مکانیزمی است که برگشت‌پذیری خودکار تحریم‌های ایران بدون نیاز به موافقت چین و روسیه، دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل را ممکن کند.
چین و روسیه که دارای حق وتو هستند، و در جریان جنگ داخلی سوریه مانع تصویب هر گونه تحریمی علیه حکومت سوریه در شورای امنیت سازمان ملل شدند.
حال آمریکا در پی پرهیز از جدل دوباره با روسیه و چین در شورای امنیت خواستار مکانیزمی است که در صورت عدم پایبندی جمهوری اسلامی به توافق اتمی، بازگشت تحریم‌های ایران ‌را بدون طرح آن در شورای امنیت، تضمین کند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn