هاشمی: مباحث خبرگان درباره رهبری شورایی در سال ۱۳۶۸ هنوز قابل انتشار نیست

آذوح: اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت، با اشاره به نشست خبرگان رهبری در سال ۱۳۶۸ برای تعیین جانشین آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، گفته است: ۱۴ نفر از اعضای خبرگان قصد داشتند جریان انتخاب رهبری را به نحو دیگری رقم بزنند.
به گزارش رادیو فردا به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، اکبر هاشمی رفسنجانی روز شنبه ۱۶ خردادماه در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، بار دیگر با اشاره به نشست مهم مجلس خبرگان رهبری پس از مرگ آیت الله خمینی و انتصاب علی خامنه ای به عنوان جانشین وی، به مباحث بر سر شورایی کردن «رهبری» پرداخته و گفته است: مباحث انجام شده (در این جلسه)در مورد انتخاب شورایی ثبت و ضبط شده است که البته هنوز قابل انتشار و بازگویی نیست.
رییس مجمع تشخص مصلحت توضیح بیشتری در خصوص دلایلی که باعث شده تا مشروح مذاکرات خبرگان رهبری در ۱۴ خرداد سال ۱۳۶۸ در خصوص شورایی کردن رهبری منتشر نشود، ارائه نکرده است.
وی باردیگر به سخنرانی علی خامنه ای، رهبر فعلی جمهوری اسلامی در نشست خبرگان رهبری در ۱۴ خرداد سال ۱۳۶۸  اشاره کرده و گفته است: بحث شورایی یا فردی بودن رهبری در آن زمان مطرح و موافقین و مخالفینی داشت.
اکبر هاشمی در ادامه اظهار داشت: شخص آیت الله خامنه ای در موافقت با رهبری شورایی سخنرانی کردند که در نهایت در رأی گیری، ۴۵ نفر به فرد و ۳۵ نفر به شورایی رأی دادند که در نتیجه با رد نظریه شورای رهبری، به انتخاب رهبری رسیدیم.
رییس مجمع تشخیص مصلحت پیشتر نیز در خصوص امکان شورایی شدن رهبری صحبت کرده بود.
وی بهمن ماه سال گذشته نیز در گفت وگو با روزنامه جمهوری اسلامی در خصوص تعیین جانشین برای علی خامنه ای گفته بود: «اگر خبرگان به وظیفه خودشان درست عمل کنند، در صورت نبودن یک فرد مناسب حتماً می‌توانند شورایی کنند. چون قانون شورا شدن هم باز است
«۱۴نفر» و انتخاب رهبری به نحوه دیگر
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با این حال تاکید کرده است: بعد از درگذشت آیت الله خمینی« اعضای خبرگان شبانه برای تشکیل جلسه به تهران فراخوانده شدند تا خللی در اداره کشور ایجاد نشود؛ در آن زمان ۱۴ نفر قصد داشتند جریان انتخاب رهبری را به نحو دیگری رقم بزنند که اکثریت اعضا با تصمیم قاطع خود، رهبری آیت الله خامنه ای را اعلام کردند
اکبر هاشمی رفسنجانی نامی از این ۱۴ نفر که در صدد بودند جریان انتخاب « رهبری را به نحو دیگری رقم بزنند» به میان نیاورده است، اما پیشتر و در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران و در جریان رویارویی با محمد یزدی، رییس کنونی مجلس خبرگان رهبری در هشتم بهمن ۱۳۸۸ هشدار داده بود که مطالبی در خصوص نقش آقای یزدی در نشست خبرگان باری «انتخاب رهبری» بیان خواهد کرد.
سه روز بعد از این هشدار اکبر هاشمی رفسنجانی، «رسا»،وب سایت خبری نزدیک به حوزه علمیه قم، نوشته بود که اختلافات بین محمد یزدی، رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و اکبر هاشمی رفسنجانی، «با میانجیگری و خیر خواهی برخی شخصیت های حوزوی» از جمله احمد خاتمی پایان پذیرفته است.
سایت «پارلمان نیوز» وابسته به جناح اقلیت مجلس، نیز درهمان زمان نوشته بود: «انتشار نامه آیت ‌الله هاشمی درباره برخی مسائل محمد یزدی از جمله تلاش وافر او برای معرفی و انتخاب آیت‌ الله گلپایگانی به رهبری و مخالفت با رهبری آیت ‌الله خامنه‌ای و موارد مهم دیگر هنوز صد در صد منتفی نشده است
اکبر هاشمی پیشتر در کتاب منتشر شده درباره خاطرات سال ۱۳۶۸ چگونگی حمایت از آیت الله گلپایگانی در نشست ۱۴ خرداد سال ۱۳۶۸ را این گونه توضیح داده بود: «آیت الله خامنه‌ای با رهبری فردی مخالفت کردند من هم مخالف بودم. نوبت نرسید. ابتدا به پیشنهاد اعضای جامعه مدرسین [حوزه علمیه قم] که عضو مجلس خبرگان بودند آیت الله گلپایگانی مطرح شد. حدود ۱۴ نفر به ایشان رای دادند.»
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn