الزامی شدن استعلام از وزارت اطلاعات برای "مشاغل حساس"

آذوح: مجلس شورای اسلامی با تصویب جزئیات طرح انتصاب اشخاص برای مشاغل حساس، استعلام از وزارت اطلات را الزامی کرد. این طرح شامل "مشاغل حساس" در تمامی دستگاه‌های اجرایی جمهوری اسلامی می‌شود.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه (۲۸ آوریل/ ۸ اردیبهشت) جزئیات طرح انتصاب اشخاص برای مشاغل حساس را تصویب کردند.
بر اساس این طرح در انتصاب افراد به "مشاغل حساس"، ضمن احراز تابعیت جمهوری اسلامی ایران و شرایط خدمت نظام وظیفه برای مردان (پایان خدمت یا معافیت دائم)‌ در مورد ضوابط مقرر در این قانون باید از وزارت اطلاعات استعلام و نتایج آن در انتصاب اعمال شود.
در این طرح توضیحی برای "مشاغل حساس" ارائه نشده و مشخص نیست این حساسیت بر چه اساسی و با چه معیاری سنجیده خواهد شد.
تنها تأکید شده که در صورت عدم استعلام از وزارت اطلاعات، استخدام صورت گرفته در دستگاه‌های اجرایی فاقد اعتبار محسوب می‌شود و هرگونه پرداخت به این افراد در حکم "دخل و تصرف غیر قانونی در اموال دولتی" و قابل تعقیب کیفری است.
تمامی دستگاه‌های اجرایی جمهوری اسلامی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸ مهر ۱۳۸۶ موظف به اجرای این طرح شدند.
کلیه وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی، مؤسسات یا نهادهای عمومی غیردولتی و کلیه دستگاه‌هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است از قبیل شرکت ملی نفت ایران، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، بانک مرکزی، بانکها و بیمه‌های دولتی، دستگاه اجرایی نامیده می‌شوند و موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری به شمار می‌روند.
طرح تصویب شده توسط نمایندگان مجلس پیش‌تر به ‌عنوان طرح الحاق یک تبصره به ماده ۵ قانون گزینش معلمان و کارکنان آموزش و پرورش مطرح شده بود.
این طرح پس از تصویب کلیات آن در صحن مجلس و ارجاع به کمیسیون اجتماعی، تغییر نام داد و شامل تمامی دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری شد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn