وزیر دادگستری: رسانه‌ها بحث "پول کثیف" را ادامه ندهند

آذوح: وزیر کشور ایران در اظهاراتش در مجلس درباره نقش "پول کثیف" در روندهای انتخاباتی رسانه‌ها را متهم کرد که حرف‌های او را بد فهمیده‌اند. حالا وزیر کشور نیز به خبرنگاران توصیه کرده در باره این موضوع حرف نزنند.
مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران، در خصوص موضوع "پول‌ کثیف" به خبرنگاران گفته است: «قرار است که رسانه‌ها دیگر به این بحث ادامه ندهند
پورمحمدی که روز دوشنبه (۷ اردیبهشت/ ۲۷ آوریل) در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رؤسای سابق و جدید سازمان تعزیرات حکومتی با خبرنگاران سخن می‌گفت، افزود: «اینکه پول ناروا، ناصواب و غیرقانونی است وجود داشته باشد هر کجا هزینه شود قابل قبول نیست. اگر در انتخابات هزینه شود عیبش بیشتر است. ما به دنبال کنترل این هزینه‌ها هستیم اما نمی‌بایست به بحث پول کثیف به این صورت در رسانه‌ها، افکار عمومی، گفت‌وگو‌ها و اظهارنظرها پرداخته می‌شد
اما بحث اخیر "پول‌های کثیف" اولین بار روز دوم اسفند ۱۳۹۳ در اظهارات عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران مطرح شد. او روز شنبه دوم اسفند ۹۳، در جریان سخنرانی در جمع فرماندهان ستاد مبارزه با مواد مخدر، گفت که گردش مالی قاچاق مواد مخدر در کشور سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان است و بخشی از این پول وارد عرصه سیاست، انتخابات و انتقال قدرت می‌شود.
این اظهارات با واکنش علی لاریجانی، رئیس مجلس و شماری از نمایندگان روبرو شد. اما وزیر کشور بر حرف خود ایستاد و گفت که حاضر است در هر موقعیتی از مدعای خود دفاع کند.
"رسانه‌ها مقصرند"
با تشدید فشار بر وزیر کشور، او روز شنبه (۲۶ آوریل/ ۶ اردیبهشت) در مجلس حاضر شد تا در باره مدعیات خود در باره ورود "پول‌های کثیف" به حوزه سیاست و روند انتخابات توضیح دهد، و اسنادی در این رابطه ارائه کند. او گرچه موارد و اسنادی را در این رابطه ذکر کرد، اما ربط آن با سیاست و انتخابات مجلس را ناگفته گذاشت و گفت: « حرف‌هایش توسط رسانه‌ها بد فهمیده شده و منظورش بیشتر یک هشدار بوده است».
این اظهارات رحمانی فضلی با استقبال و حمایت رسانه‌های اصولگرا از جمله کیهان و "وطن امروز" روبرو شد. ولی روزنامه‌های اصلاح‌طلب آن را صریحا یا تلویحا عقب‌نشنیی توصیف کردند و به باد انتقاد گرفتند.
بروزنامه شرق در واکنش به این عقب‌نشینی وزیر کشور، نوشت: "وزیر کشور توپ پول‌های کثیف را به زمین رسانه‌ها انداخت" و روزنامه آفتاب یزد در تیتری طعنه‌آمیز اظهارات فضلی را این گونه بازتاب داد: "پول‌های کثیف در جیب رسانه‌ها پیدا شد".
این در حالی است که چند روز پیش‌تر، یک نماینده مجلس توضیحات مفصلی در باره "پول‌های کثیف" ارائه کرده بود. موید حسینی صدر، نماینده خوی در مجلس، روز ۳۱ فروردین در مصاحبه‌ای با روزنامه اعتماد با برشمردن مصادق‌هایی از "پول کثیف" در عرصه اقتصادی و سیاسی ایران،گفت: «اینها مواردی هستند که به طور اتفاقی ما با آنها برخورد کرده‌ایم و تعداد آنها هم خیلی زیاد است. یعنی ببینید فساد اینقدر زیاد شده که دیگر نیاز به تجسس ندارد. موضوع نگران‌کننده هم این است که این موارد و کسانی که پشت فسادها هستند خودشان سراغ ما می‌آیند و نشان می‌دهد که می‌خواهند وارد سیاست شوند تا راه‌شان برای کسب درآمد باز بماند
به گفته این نماینده مجلس این عده الان می‌خواهند افرادی را در قامت نماینده به مجلس بفرستند تا پروژه خودشان جلو برود. از همین حالا تحت پوشش کمک به افراد بی‌بضاعت و کمک جهیزیه و کمک به مساجد و ده‌ها عنوان دیگر هزینه می‌کنند.
وزیر دادگستری، که اینک رسانه‌ها را به سکوت پیرامون "پول‌های کثیف" فرا می‌خواند، دو سال پیش خود نیز بدون آن که از اصطلاح پول‌های کثیف استفاده کند، به نوعی به آلوده ‌بودن و درگیربودن برخی از نهادهای حکومتی در قاچاق مواد مخدر اشاره کرده بود.
وزیر دادگستری در دی ماه سال ۱۳۹۲، زمانی که رئیس بازرسی کل کشور بود در مصاحبه‌ای اختصاصی با نشریه "تجارت فردا" در این باره گفت: «معتقدم ما از هیچ راه خلافی به هدف‌هایمان نمی‌توانیم برسیم. الان هم کاملاً بر این باور هستم هیچ سودی در فعالیت خلاف نمی‌بینیم. حتی سودهای مقطعی هم نمی‌بریم... مطمئناً ترانزیت مواد مخدر با هر شکلی خیانت به بشریت است. هیچ منفعتی و خیری در آن نیست که یک دستگاه آن را انجام دهد و هر کسی کرده باشد و یا چه کسی در فکر این کارها باشد، حتماً برای کشور مضر است.»
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn