تشدید تنش‌های ایران و عربستان: احتمال لغو حج عمره

آذوح: در ادامه واکنش به تعرض دو مأمور فرودگاه جده عربستان به دو زائر نوجوان ایرانی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران گفته هر تصمیمی درخصوص لغو حج عمره و شرایط اعزام به مکه قابل اجرا خواهد بود.
همزمان هیات رئیسه مجلس ایران از دریافت یک طرح  فوریتی لغو حج عمره با امضای ۷۰ نماینده خبر داده است.
حسین نقوی حسینی، سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفته این طرح توقف حج عمره برای حصول اطمینان از امنیت زائران ایرانی است.
سعید اوحدی ضمن «شرم‌آور» خواندن عمل پلیس عربستان، خواستار حفظ حریم خانواده دو نوجوان ایرانی شد.
او با ستودن «مقاومت دو پسر نوجوان»، گفته هیچ تجاوزی صورت نگرفته و این موضوع در صورت‌جلسه همان شب نیز ذکر شده است. این درحالی است که پزشکی قانونی تجاوز را تأیید می‌کند و حسن قشقاوی، معاون وزیر خارجه ایران، این اقدام را «شبه‌تجاوز» خوانده است.
رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه این گفت‌وگو اعلام کرد که همان شب «رئیس پلیس جده در جمع زائرین عذرخواهی کرد و قول اشد مجازات این دو مأمور خاطی را داد
به گفته اوحدی وزارت کشور، وزارت حج و کاردار سفارت این کشور در ایران نیز به‌طور جداگانه عذرخواهی کردند. اگرچه ریاست سازمان حج تأکید کرد که در صورت عدم مجازات متهمان و همچنین تصمیم دستگاه دیپلماسی کشور، این سازمان نیز آماده هرگونه واکنشی خواهد بود.
او ادامه داد که نباید به هر اهانتی تن داد تا یک عمل «مستحب» را انجام داد.
اعزام حجاج ایرانی به عربستان سعودی یکبار دیگر به تصمیم مقامات حکومت ایران در سال ۱۳۶۶ و به دنبال کشته‌شدن زائران ایرانی در مراسم «برائت از مشرکین» متوقف شد. در آن زمان طی درگیری نیروهای ضدشورش عربستان سعودی با تظاهرات‌کنندگان بیش از ۲۷۵ تن از زائران ایرانی کشته شدند.
پس از این حادثه رابطه ایران و عربستان تا مدتی قطع شد. در گفتار حکومتی در ایران از این حادثه با عنوان «جمعه خونین» یاد می‌شود.
برخی نمایندگان مجلس: حج را متوقف کنید
امروز سه‌شنبه ۱۹ فروردین، شماری از نمایندگان مجلس در اعتراض به خبر تعرض دو مأمور فرودگاه جده عربستان به دو نوجوان ایرانی، پیشنهاد کرده‌اند که حج عمره به عربستان لغو شود.
محمد صالح جوکار، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اعلام موضع نمایندگان درباره حادثه فرودگاه جده، گفت: «پیشنهادی که در کمیسیون امنیت مطرح شد این بود که به دلیل اقدام مأموران آل سعود به سازمان حج و زیارت پیشنهاد شود سفر حج عمره تا اطلاع ثانوی متوقف شود
این نمایندگان خواهان اعدام متهمان شده‌اند و از سازمان حج زیارت نیاز خواسته‌اند در تصمیم خود برای اعزام زائران تجدید نظر کنند.
مکارم شیرازی: نباید به هر ذلتی تن داد
همزمان با این تحولات آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع مذهبی ایران نیز در جلسه درس خارج از فقه خود گفت که مایل نبوده این موضوع رسانه‌ای شود.
این مرجع شیعه با خطاب قرار دادن مسئولان حج پرسیده: «آیا حج عمره مستحب را به هر قیمتی باید برویم؟ نمی‌خواهم مساله تحریم عمره را پیش کشم اما آیا به هر قیمت و به هر ذلتی باید به عمره رفت؟»
پیش از این حادثه نیز، تنش در روابط ایران و عربستان در پی اختلافات منطقه‌ای به‌ویژه در یمن بالا گرفته بود.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn