وزیر کشور: آماده‌ام گزارشی از فرایند پول‌های کثیف ارائه کنم

آذوح: وزیر کشور جمهوری اسلامی اخیرا دو بار موضوع احتمال ورود پول‌های کثیف به چرخه قدرت در ایران را مطرح کرد. این سخنان با انتقاد رئیس مجلس هم روبه‌رو شده است. وزیر کشور می‌گوید حاضر است در هر موقعیتی از مدعای خود دفاع کند.
وزیر کشور کابینه حسن روحانی و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر به سخنان علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی واکنش نشان داد. عبدالرضا رحمانی فضلی که از چهره‌های نزدیک به لاریجانی برشمرده می‌شود، گفت: «مگر ما گفتیم قانون نداریم، حتما قانون داریم و کشور بر اساس قانون اداره می‌شود اما قانون به تنهایی کافی نیست. ما قانون داشتیم شهرام جزایری به وجود آمد، قانون داشتیم فساد سه هزار میلیاردی به وجود آمد و قانون داشتیم بابک زنجانی‌ها به وجود آمدند».
علی لاریجانی صبح چهارشنبه (۴ مارس/ ۱۳ اسفند) در نطق پیش از دستور نشست مجلس گفته بود: «اخیرا یکی از وزرا دو بار مطلبی دال بر ورود پول‌های قاچاق به ساختار قدرت مطرح کرده است. اگر اطلاعی از انتقال چنین پولی در انتخابات اخیر دارند که آنها را به قدرت رسانده اعلام کنند. این گونه مبهم سخن گفتن چه فایده‌ای جز ایجاد شبهه برای کشور دارد. مگر مملکت قانون ندارد؟ اگر کسی از این گونه اقدامات اطلاعی دارد باید در اختیار قوه قضاییه قرار دهد تا رسیدگی شود».
"وزیر معرفی کند"
"خانه ملت"، خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه واکنش یکی از اعضای هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد سخنان رحمانی فضلی را بازتاب داد. منصور حقیقت‌پور "اعلام اسامی استفاده‌کنندگان از پول‌های کثیف" را "مطالبه نمایندگان مجلس" برشمرده و خواسته بود رحمانی فضلی در صورت درستی سخنانش "نسبت به معرفی اشخاص متخلف هرچه سریعتر اقدام کند".
پس از آنکه رحمانی فضلی برای نخستین بار موضوع ورود پول‌های کثیف به ساختار قدرت در ایران را مطرح کرد، خبرگزاری تسنیم، نزدیک به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، نامه‌ای را منتشر کرد که به نوشته این خبرگزاری ۳۰ نماینده مجلس آن را تنظیم کرده بودند. این نمایندگان رحمانی فضلی را به "زیر سوال بردن انتخابات به عنوان مهم‌ترین ابزار قدرت نظام جمهوری اسلامی" متهم کرده و خواهان توضیح شده بودند.
"ترکشی که به هر انتخاباتی اصابت می‌کند"
خبرگزاری "خانه ملت" روز چهارشنبه (۱۳ اسفند/ ۴ مارس) همچنین به نقل از اسماعیل جلیلی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نوشت که "ترکش استفاده از پول‌های کثیف به تمام انتخابات‌ها اصابت می‌کند" و وزیر کشور "وظیفه دارد" به عنوان یک مطلع موضوع را به صورت شفاف بیان کند.
رحمانی فضلی هم پیش از این و هم در سخنان روز پنجشنبه (واکنش به علی لاریجانی) تصریح کرده است که موضع‌گیری‌های اخیرش در مورد ورود پول‌های کثیف (حاصل از قاچاق مواد مخدر) به حوزه سیاست، اقتصاد و فرهنگ "هشدار" و با هدف "بستن روزنه‌ها" بوده است.
خبرگزاری مهر نیز هشتم اسفندماه به نقل از غلامعلی حداد عادل، رئيس فراکسيون اصولگرايان مجلس، نوشته بود، وزیر کشور به صراحت درباره ورود پول‌های کثیف به سیاست سخن نگفته بلکه نسبت به آن هشدار داده است. ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز با انتشار بیانیه‌ای، ادعایی مشابه رئیس فراکسیون اصولگرایان مطرح کرد و مدعی شد که سخنان دبیرکل این ستاد به این معنی نیست که لزوما چنین اتفاقی افتاده باشد.
وزیر کشور روز پنجشنبه در چارچوب پاسخ به انتقاد لاریجانی تأکید کرد که آماده است "تا هر کجا لازم شد"، از جمله در جلسه غیر علنی مجلس شورای اسلامی، "گزارش دقیقی از فرایند پول‌های کثیف" ارائه کند.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn