افزایش چشمگیر حملات سایبری ایران و آمریکا علیه یکدیگر

آذوح: آژانس امنیت ملی آمریکا سندی منتشر کرده که نشان می‌دهد، به موازات مذاکرات ایران و آمریکا٬ بهره‌گیری از جنگ‌افزار سایبری از سوی دو کشور با هدف اجرای عملیات جاسوسی و خراب‌کارانه علیه یکدیگر به طور چشمگیری افزایش یافته است.
روزنامه نیویورک‌ تایمز٬ روز دوشنبه (۴ بهمن٬ ۲۳ فوریه) نوشت که گزارش تازه منتشرشده آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) در آوریل ۲۰۱۳ برای ژنرال کیث الکساندر٬ رئیس‌کل وقت این سازمان جاسوسی، تدوین شده است. این گزارش تشریح می‌کند که چگونه مقامات ایرانی سال پیش از آن شواهدی یافتند که آمریکا در تدارک برنامه‌ای گسترده برای جاسوسی کامپیوتری و اجرای حملات سایبری علیه شبکه‌های کامپیوتری در ایران است.
همچنین در این گزارش به تفصیل درباره همکاری‌های آمریکا و بریتانیا برای کنترل آسیب‌های احتمالی از عملیات خرابکارانه سایبری ایران بحث شده است. این گزارش دو سال پس از آن تدوین شده که کرم استاکس‌نت که ابتکاری مشترک از سوی آمریکا و اسرائیل بود٬ تاسیسات هسته‌ای ایران را هدف قرار داد و آسیب‌های جدی به آن وارد کرد. این اطلاعات برای اولین بار در وب‌سایت «اینترسپت» (Intercept) منتشر شد.
این نخستین باری است که NSA با انتشار گزارشی تایید می‌کند که حملات سایبری‌اش به زیرساخت هسته‌ای ایران٬ موجی از انتقام‌جویی را در پی داشته و نبرد دیجیتال میان تهران و واشنگتن را به مرحله جدیدی رسانده است.
بر اساس این گزارش دو صفحه‌ای شنودهای آمریکا از ارتباطات صوتی دیجیتال، نشان‌دهنده سه موج بزرگ حملات سایبری علیه بانک‌های آمریکایی است که از ایران سازمان‌دهی می‌شد. این حملات در ماه اوت ۲۰۱۲ آغاز شدند و «پاسخی انتقام‌جویانه به فعالیت‌های خراب‌کارانه غرب علیه تاسیسات هسته‌ای ایران» بودند. آن‌طور که در این گزارش آمده٬ مقامات ارشد دولت ایران از این حملات مطلع بودند.
پیش‌تر اگرچه اکثر مقامات آمریکایی می‌دانستند که ایران مظنون اصلی این حملات است٬ اما در محافل عمومی نامی از آن نمی‌بردند. اخیرا دولت اوباما تصمیم گرفته که در نام بردن از کشورهایی که مسئول حملات‌اند٬ تردید نکند. در ماه مه پنج عضو ارتش آزادی‌بخش چین به جرم سرقت مالکیت معنوی از کمپانی‌های آمریکایی تحت تعقیب قرار گرفتند و در ماه دسامبر باراک اوباما از یافتن شواهدی دال بر آگاهی رهبران کره شمالی از حمله به سونی پیکچرز خبر داد.
"انتقامجویی ایران"
گزارش جدید همچنین نشان می‌دهد که از اوایل ۲۰۱۲ مقامات آمریکایی به دفعات هشدارهایی مبنی بر پیشرفت‌های چشمگیر «پلیس‌های سایبری» ایران دریافت کرده‌اند. در این گزارش از ایران به عنوان مسئول «حملات مخرب سایبری علیه کمپانی سعودی آرامکو در اوت ۲۰۱۲» نام برده شده که در جریان آن ده‌ها هزار کامپیوتر هدف قرار گرفتند و حجم عظیمی از داده‌ها به سرقت رفت.
گفته می‌شود ایران این حملات را در واکنش به حملات گسترده سایبری به سایت‌ها و سرویس‌های مرتبط با حوزه انرژی این کشور انجام داده است.
در این گزارش از ژنرال الکساندر خواسته شده به همتایان خود در مرکز ارتباطات دولتی بریتانیا (GCHQ) بگوید که این دو سازمان «در چند عملیات مهم علیه تهران با یک‌دیگر همکاری کرده‌اند
با این حال٬ نشانه‌هایی از مخالفت هم در این گزارش آمده است: GCHQ می‌خواست توافقی سه‌جانبه برای تعقیب قضایی ایران صورت گیرد٬ اما آمریکا با آن مخالفت کرده و دو سازمان تصمیم گرفتند تا اطلاعات مشترک خود را با واحد ۸۲۰۰ اسرائیل که به «واحد جاسوسی سیگنال‌ها» هم معروف است٬ به اشتراک بگذارند.
نیویورک‌ تایمز می‌گوید روابط آژانس امنیت ملی آمریکا با همتای اسرائیلی‌اش همواره کج‌دار و مریز بوده٬ چون آمریکا و اسرائیل به رغم همکاری‌های نزدیک٬ علیه یک‌دیگر هم جاسوسی‌های گسترده‌ای دارند. اگرچه از دل همکاری آنها پروژه‌های بزرگی نظیر استاکس‌نت خلق شده٬ اما همواره درباره نحوه و میزان بهره‌گیری از حملات سایبری علیه ایران اختلافات بسیاری میان آنها وجود داشته است.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn