تاریخ انتخابات خبرگان و مجلس دهم مشخص شد

آذوح: سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید هفتم اسفند ۱۳۹۴ به عنوان روز انتخابات مجلس دهم و مجلس خبرگان تعیین شده است. ابتدا قرار بود دو تاریخ مجزا برای انتخابات اعلام شود.
خبرگزاری «مهر» به نقل از سخنگوی شورای نگهبان، از تعیین روز هفتم اسفند به عنوان روز برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری خبر داد.
نجات‌الله ابراهیمیان گفته است وزارت کشور در نامه‌ای به این شورا، دو تاریخ جداگانه را برای انتخابات یاد شده پیشنهاد کرده بود. او افزوده که پس از بررسی همه جوانب، روز هفتم اسفند ۱۳۹۴ برای برگزاری هر دو انتخابات تعیین شد.
روشن نیست تاریخ‌های پیشنهادی وزارت کشور کدام بوده‌اند. انتخابات مجلس معمولا در ماه اسفند برگزار شده‌اند و فضای انتخاباتی، معمولا چند هفته پیش از روز تعیین شده شکل می‌گیرد.
با وجود فاصله‌ای یک‌ساله با زمان برگزاری انتخابات مجلس، اصولگرایان از مدت‌ها پیش سرگرم همایش‌های مقدماتی انتخاباتی بوده‌اند. آنها که در دور دهم ریاست‌جمهوری، دچار شکاف و اختلاف شدند، در سال جاری پنج نشست با هدف افزایش وحدت برگزار کرده‌اند. آخرین «نشست همگرایی» آنها در ۱۸ دی تشکیل شد.
اصلاح‌طلبان نیز در ماه‌های گذشته فعالیت‌هایی داشته‌‌اند و تشکل‌های جدیدی چون «حزب ندای ایرانیان» به ریاست صادق خرازی را تاسیس کرده‌اند. یک هفته پس از نشست همگرایی اصولگرایان، کانون توحید تهران صحنه «همایش سراسری اصلاح‌طلبان» بود.
تاریخ انتخابات مجلس دهم در حالی اعلام شده که جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، دو جریان شاخص اصلاح‌طلبی پس از انتخابات مناقشه برانگیز سال ۸۸ منحله اعلام شده‌اند. محمدرضا عارف، رئیس بنیاد امید ایرانیان از جمله کسانی است که برای حضور در انتخابات دهم اعلام آمادگی کرده است.
اکثریت کرسی‌های مجلس کنونی در دست نیروهای اصولگرا قرار دارد. ناظران سیاسی معتقدند که چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب در انتخابات اسفند سال آینده، از فیلتر شورای نگهبان عبور نخواهند کرد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn