حدود سه چهارم کارگران ایران زیر خط فقرند

آذوح: وضعیت کارگران در ایران در شرایط بحرانی قرار گرفته به نحوی که تأمین معیشت روزانه به دغدغه اصلی این قشر از جامعه مبدل گشته است.
هم‌اکنون بیش از ٥٠% حقوق فعلی کارگران در امور بهداشتی و مسکن هزینه می‌شود و توان خرید کالاهای معمولی را از دست داده‌اند.
حداقل دستمزد ماهانه کارگران برای سال جاری حدود ۶۰۸ هزار تومان می‌باشد.
به گفته‌ی دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار، قدرت خرید کارگران حدود ٧٣% افت داشته و این امر کارگران را به سمت شغل دوم سوق می‌دهد.
بخش اقتصادی خبرگزاری تسنیم به نقل از رحمت الله پور موسی گزارش داد که افزایش تورم موجب گردیده که بیش از ٧٠% از کارگران زیر خط فقر باشند.
جمعیت جامعه کارگری ایران در حدود ١٢.٥ میلیون نفر برآورد می‌گردد.
پور موسی با انتقاد از دولت تدبیر و امید حسن روحانی، اعلام کرد: مسئولان تورم را ١٤% یا ١٧% اعلام می‌کنند اما آنچه در زندگی کارگران واقعیت دارد مشکلاتی فراتر از این میزان است.
ارقام مرکز آمار ایران نشان می‌دھد ھر ١٠٠٠ تومان سال ١٣٨٤ حال قدرتش به ٢٧٣ تومان رسیده است یعنی کاھش ٧٣ درصدی را تجربه می‌کند.
انتشار این آمارها همزمان گشته با نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد کارگران در سال ٩٤.
فردا سه‌شنبه، بیست و هشتم بهمن‌ماه دوره سوم جلسه تعیین دستمزد سال 94 کارگران برگزار خواهد شد.
پاییز امسال فراکسیون کارگری مجلس اسلامی در گزارشی اعلام کرد که حقوق دریافتی نیروی کار در سال ٩٤ نباید از یک میلیون و ٦٠٠ هزارتومان، کمتر باشد.
طبق برآوردهای صورت گرفته، هزینه یک خانوار شهری برای امسال به رقم ۲۱ میلیون و ۸۶۴ هزارتومان خواهد رسید که نسبت به سال گذشته، یک میلیون و ۲۶۶ هزارتومان افزایش را نشان می‌دهد.
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn