«بگومگو‌ها» در ایران برسر ولایت فقیه یا شورای رهبری بالا می‌گیرد

آذوح: محمد یزدی، از روحانیون عضو مجلس خبرگان رهبری روز سه شنبه ۳ فوریه گفت که ولایت فقیه شورایی نیست و در هنگام حکومت یک فقیه، هیچ فقیه دیگری حق دخالت در مسایل حکومتی را ندارد.
یزدی، که از روحانیون تندروی حکومت ایران است، این سخنان را در دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد.
یزدی گفت که تنها کتاب قوی در مورد ولایت فقیه، کتاب «حکومت اسلامی» آیت الله خمینی است. او ابراز امیدواری کرد که به «بگومگوهای» امروز در جامعه ایران پیرامون ولایت فقیه پاسخی «قطعی» داده شود.
اخیرا جناحهای تندرو در حاکمیت ایران که شدیدا طرفدار ولایت مطلقه فقیه هستند، دیگر نیرو‌ها را متهم به تمایل برای تشکیل شورای رهبری می‌کنند.
شورای رهبری، نهادی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران پیش از اصلاح در سال ۱۳۶۸ بود، که بر اساس آن مجلس خبرگان رهبری، در صورت نبود برجستگی لازم برای رهبری در هیچ یک از مراجع تقلید، آن را تشکیل می‌داد. در بازنگری قانون اساسی در سال ۱۳۸۶، شورای رهبری حذف شد. اما اخیرا در پی دشواریهای اقتصادی و اجتماعی ایران، برخی تحلیلگران احتمال احیای آن را برای تعیین جانشین علی خامنه‌ای، رهبر کنونی ایران، مطرح کرده‌اند.
کریمی قدوسی، یکی از نمایندگان تندروی مجلس ایران، چندی پیش گفت: «برخی مدعی هستند که باید شورای رهبری در کنار مقام رهبری با عضویت هاشمی رفسنجانی، حسن خمینی و آیت الله شاهرودی شکل گیرد».
محمد یزدی در همین ارتباط گفت: «ولایت فقیه شورایی نیست و حاکم اسلامی نمی‌تواند تصمیمش را در شورای دیگری عنوان کند».
او افزود: «در زمان ولایت فقیه هیچکس حق دخالت در مسایل حکومتی را ندارد و این موضوع باید در دانشگاه‌ها تبیین شود».
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn